wtorek, 11 sierpnia 2015

Książka na Wakacje #2 - "Seria Miętowa" E. Nowak

Hej, hej, witajcie ^^

Dzisiaj przychodzę do Was z drugim postem z serii Książka na Wakacje :) Pierwszy możecie przeczytać tutaj: [klik]. Niby połowa wakacji za nami, ale moim zdaniem trzeba żyć dniem dzisiejszym. A zatem...wakacje trwają i należy z nich korzystać! 


Za oknem taki skwar, że trudno skupić się na czymkolwiek innym poza leżeniem i popijaniem chłodnej wody. Mimo to, zachęcam do wykorzystania tego czasu na czytanie książek. Sama mam postanowienie, że muszę przeczytać codziennie chociaż kilka kartek. Jak na razie idzie mi całkiem nieźle i mam nadzieję, że tak pozostanie :)


Jak widzicie po tytule, chcę zaproponować Wam książki z Serii Miętowej autorstwa Ewy Nowak. Zdaję sobie sprawę z tego, że zapewne większa część z Was choć raz zetknęła się z tymi tytułami. Jednocześnie mam nadzieję, że być może zainteresuję nimi moje młodsze Czytelniczki. 

Zdecydowałam, że zaprezentuję je tutaj głównie dlatego, że sama obecnie je czytam :) Mam postanowienie, że przeczytam wszystkie tomy tej Serii. 

Jak możecie zauważyć, książki na zdjęciach są różnie wydane. Jest tak dlatego, że część z nich pochodzi z mojej własnej kolekcji, a pozostała część przybyła do mnie z dwóch różnych bibliotek. W tym miejscu ponownie zachęcam Was do odwiedzenia Waszej biblioteki. Tam zawsze można znaleźć coś ciekawego :)


Gdzieś przeczytałam, że "Seria Miętowa to współczesna Polska: aktualne problemy, radości i tematy z życia tu i teraz". W zupełności zgadzam się z tym stwierdzeniem. Nie będę Wam tutaj opisywała treści każdego z tomów, bo nie taki jest mój cel. Napiszę Wam po prostu dlaczego ja pokochałam te książki.

Moja przygoda z Serią Miętową zaczęła się ponad rok temu. Przez przypadek, korzystając z promocji w Empiku, zakupiłam trzy przypadkowe tomy. Przeczytałam, bardzo mi się spodobały. Zaczęłam interesować się twórczością Ewy Nowak i tak oto postanowiłam, że przeczytam całą Serię, zaczynając od pierwszego tomu "Wszystko, tylko nie mięta".

Bardzo przywiązałam się do rodzin opisywanych przez autorkę. Przyznam, że nie raz śmiałam się razem z nimi, przeżywałam ich smutki i rozterki. Mam swoich ulubionych bohaterów i jestem bardzo ciekawa jak potoczą się ich dalsze losy.

Świetną sprawą jest to, że niezależnie po który tom sięgniecie, nie odczujecie, że nie czytaliście poprzednich. Moim pierwszym przeczytanym tomem był "Ogon Kici", czyli można rzec, że zaczęłam od środka :) Teraz czytam je w takiej kolejności, w jakiej się ukazywały i dzięki temu odkrywam je na nowo. Cieszę się, że autorka wplata losy bohaterów poprzednich tomów w kolejne w tak umiejętny sposób, że możemy dowiedzieć się "co słychać" u naszych ulubieńców, choć głównym wątkiem są losy zupełnie innej rodziny.


Nie zgodzę się z twierdzeniem, że są to książki odmóżdżające, przeznaczone tylko dla młodzieży. Owszem, autorka pisze w sposób prosty, nie wymagający większego skupienia podczas czytania. Jednakże historie bohaterów są często bardzo skomplikowane, pełne smutków, trudów dorastania, chorób, toksycznych związków. Wplecione w tło wątki rozwodów i kłótni małżeńskich powinny dać do myślenia niejednemu dorosłemu. Moim zdaniem każdy z tych tomów ma jakiś głębszy sens i przesłanie, które można (a nawet należy) przeanalizować pod kątem siebie samego.

Polecam i pozdrawiam,
Asia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz