NOWE ŻYCIE SHANI


"Uważaj o czym marzysz, bo marzenia się spełniają"


"Nowe Życie Shani" to seria, której zwiastun ukazał się 20 listopada 2020 roku.

Shani to młoda i bardzo utalentowana zielarka. Mieszka w małej średniowiecznej wiosce otoczona kochającą rodziną i narzeczonym. W dniu swoich osiemnastych urodzin wypowiada Życzenie, którego moc w jednej chwili odmienia całe jej życie. Pani Czasu, rozwścieczona zuchwałym zachowaniem Shani postanawia spełnić jej wielkie marzenie o doświadczeniu życia w przyszłości. Brutalnie oddziela ją od rodziców i uśmierca ukochanego Eskela, a jako jedyną część przeszłości pozostawia towarzystwo maleńkiej kotki Umy. Shani musi zmierzyć się z obcym dla niej światem nie wiedząc jeszcze, że wkrótce zostanie matką.

Czy Shani poradzi sobie z nowym życiem?

Czy uda jej się dotrzymać wszystkich złożonych obietnic?

Jaką cenę będzie musiała jeszcze zapłacić?


ZWIASTUN SERII: [YouTube]

PLAYLISTA: [YouTube]

PODSUMOWANIE SERII: [klik]


STRESZCZENIA ODCINKÓW /uwaga na spoilery/ 

ODCINEK 20 "PANI CZASU" - KONIEC /02.04.2021/: Nadchodzi chwila spotkania Shani z Panią Czasu. Przerażona dziewczyna nie wie czego się spodziewać. Rozmowa z Panią Czasu szybko rozwiewa wszystkie wątpliwości Shani i pomaga jej zrozumieć ostatnie wydarzenia. Ostatecznie Shani wyznaje Tarji i Lambertowi prawdę o sobie. Ku jej zaskoczeniu przyjaciele nie biorą na poważnie tej opowieści.  W końcu nikt nie może podróżować w czasie, prawda? ;)

ODCINEK 19 "PRAWDA" /31.03.2021/: Shani ma za sobą ciężką noc. Okropnie dręczą ją wyrzuty sumienia spowodowane brakiem szczerości wobec Tarji i Lamberta. Motywowana obietnicą złożoną Tarji podejmuje decyzję o zaproszeniu przyjaciół na kolację w celu powiedzenia im prawdy o swoim życiu. Shani cały dzień spędza z córeczką, a wieczorem zasiada przy jednym stole z Tarją i Lambertem. Moment wyznania prawdy wywołuje straszną burzę, a wraz z nią do Windenburga przybywa Pani Czasu.

ODCINEK 18 "HISTORIA TARJI" /29.03.2021/: Shani korzystając z pięknej pogody zabiera córeczkę na spacer na klify. Niespodziewanie spotyka tam Tarję. Kobieta jest wyraźnie zasmucona i zamyślona. Po chwili rozmowy postanawia opowiedzieć Shani swoją historię. Okazuje się, że w przeszłości Tarja mieszkała wraz z mężem w Brindleton Bay. Byli bardzo szczęśliwi, planowali mieć dzieci. Mąż Tarji był marynarzem i niestety pewnego dnia nie wrócił do domu. Świat Tarji legł w gruzach. Postanowiła przeprowadzić się do Windenburga, aby zacząć wszystko od nowa. Wtedy właśnie poznała Lamberta, który pomógł jej podnieść się po tak wielkiej tragedii, a trudne chwile umocniły ich przyjaźń. Zapłakana i wzruszona Shani spełnia prośbę Tarji i składa jej pewną obietnicę. Niestety, już chwilę później dziewczynę dopadają ogromne wyrzuty sumienia. Dociera do niej, że od początku nie była szczera wobec swoich przyjaciół.

ODCINEK 17 "WIELKIE OTWARCIE" /26.03.2021/: W końcu nadchodzi ten wielki dzień i Shani otwiera swój sklep zielarski. Na miejscu czeka na nią ogromna niespodzianka. Tarja i Lambert zapraszają dziewczynę na przyjęcie, które postanowili zorganizować aby wspólnie świętować sukces Shani. Pierwsi klienci są bardzo zainteresowani opowieściami dziewczyny na temat skuteczności leczenia ziołami wszelkich dolegliwości. Po pracy Shani udaje się na przyjęcie zorganizowane przez jej przyjaciół. Tarja i Lambert ogromnie cieszą się szczęściem dziewczyny i życzą jej wszystkiego najlepszego. Po przyjęciu Lambert odprowadza Shani i Kelayę do domu. 

ODCINEK 16 "PIERWSZY TANIEC" /24.03.2021/: Od ostatnich wydarzeń mija jakiś czas. Shani urządza swój własny sklep zielarski i przygotowuje się do jego otwarcia. Trudne chwile jakie ostatnio przeżyła sprawiły, że zaczęła dojrzewać i budować swoją pewność siebie. Nie może uwierzyć w to, że jest tak blisko spełnienia marzenia i zaczyna tworzyć pierwsze mikstury ziołowe przeznaczone na sprzedaż. Wieczorem do sklepu Shani przychodzi Lambert. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami przynosi ze sobą stary gramofon potrzebny na dzień otwarcia. Lambert jest już pewny swoich uczuć do Shani i nie mogąc się powstrzymać prosi ją do tańca.

ODCINEK 15 "WOLNOŚĆ" /22.03.2021/: Lambert, dowiadując się o tym że Eskel skrzywdził Shani, nie może opanować wściekłości. Postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i wyrzuca go z domu dziewczyny. Shani, wraz z Kelayą i Umą, może bezpiecznie wrócić do siebie. Jest ogromnie wdzięczna Tarji i Lambertowi za okazaną pomoc i wsparcie. Ostatnie wydarzenia sprawiły, że jest bardzo wyczerpana. Postanawia spędzić dzień z córeczką, aby nadrobić stracony czas i dać sobie chwilę na uporządkowanie myśli.

ODCINEK 14 "SKRZYWDZONA" /19.03.2021/: Eskel nie może poradzić sobie z własnymi emocjami. Postanawia rozładować je na niewinnej Shani i pełny wściekłości uderza ją w twarz. Przerażona i zapłakana dziewczyna zabiera z domu Umę i biegnie prosto do Tarji. W domu przyjaciółki znajduje tak bardzo potrzebne wsparcie i schronienie. Po niespokojnej nocy przepełnionej myślami na temat ostatnich wydarzeń, Shani postanawia dowiedzieć się czegoś więcej o Lambercie. Pełna niepewności pyta Tarję o jego historię. Dowiaduje się, że sklep, który zamierza od niego wynająć w przeszłości należał do siostry Lamberta, która jakiś czas temu zginęła w wypadku samochodowym. Był to dla mężczyzny kolejny wielki cios, gdyż kilka lat wcześniej jego matka zmarła na skutek ciężkiej choroby. Po tych wszystkich tragicznych wydarzeniach Lambert mieszkał z ojcem, od którego nauczył się opieki nad stawami i sadem. Kiedy ojciec zmarł, Lambert został całkiem sam i całe swoje życie poświęcił pracy. 

ODCINEK 13 "W OBJĘCIACH" /17.03.2021/: Niestety, mimo mijającego czasu i wielu prób, Shani nie udaje się porozumieć z Eskelem. Rozwścieczony i rozżalony mężczyzna na każdym kroku sprawia Shani przykrość szukając powodów do kłótni. Dziewczyna powoli traci do niego zaufanie i nie czuje się komfortowo w jego obecności. Po całym dniu pełnym stresu i nieprzyjemnych sytuacji, Shani wychodzi na spotkanie z Lambertem. Mężczyzna pokazuje jej lokal, o którym rozmawiali jakiś czas temu. Choć Shani jest pod ogromnym wrażeniem miejsca, w którym planuje otworzyć swój sklep zielarski, nie potrafi okazać radości. Lambert dostrzega smutek Shani i deklaruje, że zawsze może na niego liczyć. Jego wsparcie i ciepło jakim ją obdarzył spowodowały, że Shani całkowicie traci kontrolę nad emocjami i płacze w objęciach mężczyzny.

ODCINEK 12 "WSZYSTKO NIE TAK" /15.03.2021/: Shani udaje się przywrócić Eskela do żywych. Pełna szczęścia liczy na radosne powitanie, a w zamian otrzymuje tylko wściekłe, chłodne spojrzenie ukochanego. Okazuje się, że Eskel nie umarł, tylko został zawieszony przez Panią Czasu między światami. Ma żal do Shani o to, że cały czas marzyła o doświadczeniu życia w przyszłości i wypowiedziała Życzenie, które sprowadziło ich do nowego świata. Dodatkowo informuje, że nie chce poznać córki i nie zamierza jej wychowywać. Choć wszystkie te słowa ranią serce Shani, postanawia mimo wszystko zawalczyć o miłość Eskela. Oddaje Kelayę pod opiekę Tarji, a sama próbuje znaleźć nić porozumienia z narzeczonym.

ODCINEK 11 "WSKRZESZONY" /14.03.2021/: Nadchodzi wielki dzień. Shani zdobywa ostatni potrzebny składnik i jest gotowa, aby przygotować Miksturę Wskrzeszenia. Spędza cały dzień z córeczką, a następnie, pełna strachu i niepewności, udaje się na Leśną Polanę, aby spełnić obietnicę złożoną na grobie ukochanego Eskela i przywrócić go do świata żywych.

ODCINEK 10 "WIELKIE PLANY" /12.03.2021/: Shani piecze ciasto miodowe i wybiera się w odwiedziny do Tarji, gdyż musi z nią koniecznie porozmawiać. Dziewczyna wpada na pomysł otwarcia własnego sklepu zielarskiego i jest ciekawa opinii przyjaciółki. Tarja bardzo entuzjastycznie reaguje na plany Shani i obiecuje, że będzie ją wspierać w jej działaniach. Dodatkowo, informuje dziewczynę, że w okolicy stoi pewien pusty lokal, który idealnie nadawałby się na sklep. Jego właścicielem jest Lambert. Po powrocie do domu, Shani jest szczęśliwa i pełna wiary w to, że jej marzenia mogą się spełnić.

ODCINEK 9 "NA RATUNEK" /10.03.2021/: Okazuje się, że w czasie pracy przy swoich stawach hodowlanych Lambert został ukąszony przez węża. Shani przygotowuje potrzebne antidotum i całą noc czuwa przy jego łóżku. Kiedy stan zdrowia Lamberta ulega poprawie, Shani wraca do domu. Zostaje powitana przez Tarję, która podczas nieobecności Shani pilnowała małej Kelai. Kobiety jedzą wspólnie śniadanie rozmawiając o ostatnich wydarzeniach. Shani informuje Tarję, że Lambert w podziękowaniu za ocalenie jego życia pozwolił dziewczynie zabrać ze swojego magazynu owady potrzebne do tworzenia nowych mikstur. Dodatkowo, pożyczył jej starą księgę na temat zielarstwa, którą Shani wypatrzyła w jego domu. Po śniadaniu kobiety rozstają się i Shani z ogromną radością przystępuje do przygotowywania nowych eliksirów. Czyni również pierwsze kroki ku stworzeniu tej najważniejszej dla niej mikstury - Mikstury Wskrzeszenia.

ODCINEK 8 "WYPADEK" /08.03.2021/: Shani rozpoczyna nowe życie w nowym domu. Jest ogromnie wdzięczna Tarji i Lambertowi za okazane serce. Pełna radości pracuje we własnym ogrodzie pielęgnując swoje ukochane zioła i siejąc nowe roślinki. Czyni też pierwsze poważne kroki w wychowywaniu małej Kelai. Wieczorem Shani odwiedza zrozpaczona Tarja. Kobieta ze łzami w oczach informuje Shani, że Lambert miał wypadek i prosi o uratowanie jego życia. Shani bez chwili wahania decyduje się pospieszyć Lambertowi z pomocą.

ODCINEK 7 "NIESPODZIANKA" /05.12.2020/: Nadchodzi dzień urodzin Kelai. Z tej okazji Shani wraz z Tarją urządzają skromne, domowe przyjęcie. Pieką tort, zapraszają Lamberta i wspólnie przeżywają te radosne chwile. Pod koniec przyjęcia para przyjaciół oznajmia Shani, że ma dla niej niespodziankę - nowy dom. Wspólnie udają się na miejsce, w którym kiedyś stała stara szopa. Zaskoczona Shani nie może uwierzyć w szczęście, jakie ją spotkało i nie znajduje słów, aby wyrazić swoją wdzięczność.

ODCINEK 6 "POTAJEMNA WSPÓŁPRACA" /29.11.2020/: Shani powoli odnajduje się w roli mamy. Całe dnie i noce poświęca swojej nowo narodzonej córeczce. Tarja, zostawiając Shani odrobinę swobody, udaje się do kwiaciarni, aby sprzedać przygotowane wcześniej jesienne kompozycje. Po drodze odwiedza Lamberta, aby porozmawiać z nim o postępie prac nad ich tajnym projektem. Okazuje się, że Tarja poprosiła mężczyznę o pomoc w remoncie starej szopy. Zależy jej, aby Shani miała własny, ciepły i bezpieczny dom, w którym będzie mogła skupić się na wychowaniu córeczki i układaniu życia na nowo.

ODCINEK 5 "NOWA ROLA" /25.11.2020/: Shani niecierpliwie czeka na narodziny dziecka. Ostatnie chwile przed porodem spędza na odpoczynku i dbaniu o dobre samopoczucie. Odbywa również pierwszą rozmowę z Tarją na temat przeszłości. Opowiada, że ojciec jej dziecka zaginął, a ona po bezskutecznych poszukiwaniach po prostu zostawiła swoje dotychczasowe życie i wyruszyła przed siebie, aż dotarła do Windenburga. Zasmucona tymi informacjami Tarja bardzo współczuje Shani i obiecuje, że zawsze może na nią liczyć. Następnie, po kilku godzinach, przy niezwykle cennym i potrzebnym wsparciu Tarji, na świat przychodzi Kelaya Viridis - pierwsza córeczka Shani i Eskela.

ODCINEK 4 "ANTIDOTUM" /24.11.2020/: Od rana Tarja nie czuje się najlepiej. Dokuczają jej comiesięczne bóle brzucha, na które żadne leki nie pomagają. Shani, dowiadując się o dolegliwościach Tarji od razu proponuje, że może przygotować jej sprawdzoną mieszankę ziołową. Tarja nie ukrywa zaskoczenia faktem, że pasją Shani są zioła. Nie spodziewała się, że dziewczyna podobnie jak ona ma rękę do roślin. Mikstura przygotowana przez Shani od razu przynosi Tarji dużą ulgę. Fakt przyznania się kobiecie do swojej pasji oraz skuteczność działania przyrządzonej mieszanki dodają Shani pewności siebie i pozwalają dostrzec, że we współczesności nadal istnieje zapotrzebowanie na ziołolecznictwo.

ODCINEK 3 "PRZYJACIEL" /23.11.2020/: Shani oswoiła się z faktem, że niedługo na świat przyjdzie jej pierwsze dziecko. Stara się spędzać z Tarją coraz więcej czasu. Wspólne rozmowy pomagają jej dostrzec, że mają wiele wspólnego. Tarja proponuje Shani wycieczkę do kwiaciarni, gdyż ma tam do załatwienia kilka spraw biznesowych. Po drodze odwiedzają Lamberta - bliskiego przyjaciela Tarji. Zawstydzona i nieśmiała Shani z trudem otwiera się na ludzi i nie do końca potrafi odnaleźć się w nowych miejscach, jednak wsparcie Tarji i serdeczność Lamberta pomagają jej przezwyciężyć wszelkie trudności. 

ODCINEK 2 "POMOCNA DŁOŃ" /22.11.2020/: Obecność Shani w starej szopie odkrywa Tarja - kobieta mieszkająca samotnie w sąsiedztwie, właścicielka lokalnej kwiaciarni. Przemęczona i osłabiona Shani w czasie rozmowy z Tarją traci przytomność. Zmartwiona Tarja postanawia przygarnąć do siebie odnalezioną dziewczynę. Z rozmów z Shani wnioskuje, że chwilowe omdlenie oraz poranne mdłości mogą wskazywać na ciążę, więc proponuje jej wykonanie testu. Wynik jest jednoznaczny - Shani już wkrótce zostanie mamą.

ODCINEK 1 "ZAGUBIONA" /21.11.2020/: Shani, przerażona perspektywą poznania zupełnie obcego świata, odnajduje starą opuszczoną szopę. Postanawia skryć się w środku, aby zaspokoić swoje podstawowe potrzeby, uspokoić emocje oraz zastanowić się nad dalszym planem działania. 

BOHATEROWIE

SHANI VIRIDIS - główna bohaterka serii. Utalentowana zielarka, która od najmłodszych lat uwielbia spędzać czas w ogrodzie pielęgnując rośliny. Każdą wolną chwilę poświęca na opracowywanie nowych receptur ziołowych mikstur na wszelkie dolegliwości. 
ASPIRACJA: Niezależny botanik
CECHY: 
 - Wesoła
 - Uwielbia naturę 
 - Miłośniczka kotów 
KELAYA VIRIDIS - córeczka Shani i Eskela. Bardzo grzeczna i rezolutna dziewczynka, która z ogromną ciekawością poznaje otaczający ją świat. Została obdarowana przez Panią Czasu magicznymi mocami, które uczyniły ją czarodziejką.
ASPIRACJA: xxx
CECHY: 
 - Ciekawa świata
TARJA SALIX - samotna, młoda kobieta. Właścicielka lokalnej kwiaciarni. Odnajdując zagubioną Shani, bez chwili wahania postanawia wyciągnąć do niej pomocną dłoń. Udziela jej schronienia i pomaga bezpiecznie przejść okres oczekiwania na narodziny dziecka. Spokojna, bardzo skryta. Nie lubi wracać myślami do swojej przeszłości, dlatego też nie wypytuje Shani o jej doświadczenia. Z natury obdarza ludzi zaufaniem, ale raz zraniona już nigdy nie daje drugiej szansy.
ASPIRACJA: Niezależny botanik
CECHY:
- Mól książkowy
- Miłośniczka kotów
- Dobra
LAMBERT NOX - młody mężczyzna, przyjaciel Tarji. Właściciel sadu, stawów hodowlanych oraz sklepu zoologicznego specjalizującego się w sprzedaży ryb i owadów. Mieszka samotnie w ogromnej posiadłości na skraju lasu. Majątek jaki posiada zapewnia mu godne życie. Skryty i zamknięty w sobie, z trudem nawiązuje nowe kontakty. W głębi duszy marzy o dużej i szczęśliwej rodzinie.
ASPIRACJA: Pokrewna dusza
CECHY:
- Perfekcjonista
- Rodzinny
- Ambitny
ESKEL DOLOR – narzeczony Shani. Stracił życie na skutek przeniesienia w czasie. W przeszłości był wiernym i kochającym partnerem, który zawsze służył Shani wsparciem i towarzyszył jej na dobre i na złe.
ASPIRACJA: Duża, szczęśliwa rodzina
CECHY:
- Towarzyski
- Romantyk
- Śmiały
CLARICE VIRIDIS - matka Shani.
ASPIRACJA: Niezależny botanik
CECHY:
- Rodzinna
- Wesoła
- Kreatywna

REYNARD VIRIDIS - ojciec Shani.
ASPIRACJA: Miłośnik natury
CECHY:
- Rodzinny 
- Dobry 
- Miłośnik kotów

EDITH DOLOR - matka Eskela. 
ASPIRACJA: Wirtuozka kuchni 
CECHY:
- Rodzinna 
- Ponura 
- Śmiała
PHILIP DOLOR - ojciec Eskela. 
ASPIRACJA: Kustosz 
CECHY:
- Uwielbia naturę
- Smakosz 
- Kreatywny